Tokom 16. seminara „Žene u vojnoj službi“, koji je održan u Neumu u periodu od 22. do 26. juna 2026. godine, pripadnice Oružanih snaga Bosne i Hercegovine imale su priliku prisustvovati diskusijama, predavanjima i radionicama usmjerenim na unapređenje rodne ravnopravnosti u sektoru odbrane, kao i na jačanje liderskih sposobnosti žena u vojnoj službi.
.JPG?px=518)
Kroz interaktivna predavanja i razmjenu iskustava
razmatrani su izazovi i mogućnosti za veće učešće žena u procesima donošenja
odluka, njihov doprinos izgradnji mira i sigurnosti, te značaj implementacije
agende „Žene, mir i sigurnost“ u odbrambenom sistemu Bosne i Hercegovine.
U okviru seminara
učesnicama su se obratili zamjenik načelnika Zajedničkog štaba OS BiH za
resurse, generalmajor Mirsad Ahmić, i vojni ataše Kraljevine Norveške, OF-5
Dag-Magne Lunde, koji su istakli značaj kontinuirane podrške jačanju uloge žena
u sektoru odbrane i sigurnosti. Ispred Ministarstva odbrane BiH, prvog dana
seminara prisustvovala je savjetnica u kabinetu ministra odbrane, gospođa
Svjetlana Zamboli.
Kao i na prethodnim
seminarima, i na ovom seminaru kao predavači su učestvovali brigadni generali
Fahir Žilić i dr Jasmin Čajić, gospodin Dario Šikuljak iz NATO štaba Sarajevo,
kao i oficiri, oficirke, podoficirke i CL iz OS BiH, koji su svojim
predavanjima i razmjenom iskustava dali značajan doprinos realizaciji
programskih sadržaja seminara.
Aktivnost je
realizovana u skladu s Planom bilateralne vojne saradnje između Kraljevine
Norveške i Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, uz podršku NATO štaba u
Sarajevu.